Atik i Džedid džamija u Janji srušene su 14. aprila 1993. godine. Iako je Janja bila desetinama kilometara daleko od linije fronte, iako je bio policijski sat, janjarske ljepotice su pod okriljem noći minirane i pretvorene u prah i pepeo.
U ranu zoru, 14. aprila, mještane Janje su probudile snažne eksplozije. Atik džamija je srušena nakon prvog miniranja, dok je Džedid džamija minirana i rušena narednih sedam dana. Međutim, temelji Džedid džamije nikada nisu srušeni i ostali su prkositi rušiteljima do kraja rata.
Krišom napravljena fotografija srušene Atik džamije u centru ovog podrinjskog mjesta služila je kao dokaz u Haškom tribunula na suđenju Slobodanu Miloševiću. Njegova odbrana je tvrdila kako vjerski objekti nisu rušeni u zonama gdje nije bilo ratnih dejstava, ali je fotografija srušene džamije u Janji opovrgavala monstruoznu fabriku laži Miloševićeve odbrane.
Džedid džamija je također rušena i tokom dana. Međutim, nikada nisu srušeni temelji džamije koji su dočekali povratnike u Janju i na kojim je ponovo izgrađena Džedid džamija.
Za rušenje džamija u Janji nikad niko nije odgovarao. Baš kao i za rušenje džamija u Bijeljini koje je, također, pod okriljem noći realizovano 13. marta 1993. godine, mjesec prije rušenja džamija u Janji.
Nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma mještani Janje su se među prvima počeli vraćati na svoja vjekovna ognjišta, a sa masovnim povratkom obnovljene su Atik i Džedid džamija, dok je završena džamija u naselju Palutine.
Jučer je obilježena 32. godišnjica formiranja logora “Batković”, 31. godišnjica rušenja džamija u Janji i 11. godišnjica izgradnje spomen-obilježja šehidima i civilnim žrtvama agresije u Bosni i Hercegovini, a video prilog moći ćete gledati uskoro na našem TV programu.
/TV Podrinje/A.H.